Whois Sorgulama

BurtiNET ile almak veya sorgulatmak istediğiniz alan adını yazarak birçok veriye ulaşma imkanına sahip olabilir, boşta olan dilediğiniz alan adını BurtiNET’in avantajlı fiyatları satın alabilirsiniz!

Domain (Alan Adı) Whois Sorgulama

Kime ait olduğunu öğrenmek istediğiniz alan adını sorgulama çubuğuna yazınız.

 

Whois Alan Adı Sorgulama Nedir?

Whois alan adı sorgulama işlemi, hosting hizmetlerinin belirli bir sunucuya alan adlarını ve kullanıcılarını kaydetmesiyle depolanan bunun dışında alan adıyla ilgili bilgileri arayan ve görüntüleyen bir internet hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Whois alan adı sorgulama hizmetinde kullanıcılar ir alan adının kullanılıp kullanılmadığını veya kayıtlı mı değil mi ya da kayıtlı olduğu bir ip adresi var mı bunları size aktaran sistemdir. Kısaca whois nedir sizlere bahsedecek olursak, bir alan veya IP adresinden kimin sorumlu olduğunu ve ad, adres, telefon ve e-posta dahil birçok veriye ulaşabildiğiniz bir hizmet türüdür.

Whois Neden Kullanılmalıdır?

Sizin için önemli ve işletmeniz için almanız gereken mutlak değerli bir alan adı olabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcıların alan adı sahibine ulaşması veya hangi hosting firmasından kayıt yaptırdığını anlaması adına büyük avantaj sunar. Her alan adı sorgulama işleminde istediğiniz bütün bilgilere ulaşamayabilirsiniz. Örneğin kullanıcı whois bilgilerini kapatmışsa herhangi bir veriye ulaşamayacağınız gibi aynı zamanda ne zaman biteceğini de öğrenmeniz olasıdır. Sizde almak istediğiniz domain adresini Burtinet whois sorgulama aracılığı ile sorgulatabilir, eğer boşsa Burtinet'in avantajlı tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde whois alan adı sorgulama işlemi oldukça basit ve kolay ulaşılabilir hale getirildi. Alan adı kayıt bilgilerini öğrenmek istediğiniz domain adresini Burtinet whois sorgulama sayfasının en tepesinde yer alan alana girebilir daha sonrasında "sorgula" seçeneğine tıklayarak verilerin size sunulmasını bekleyebilirsiniz. Burtinet sistemlerinin hızlı ve sonuç odaklı çalışması adına işlemleriniz çok kısa süre içinde tamamlanacak ve verileri sizlere yansıtacaktır. Sorgulattığınız alan adı işlemine diar bilgilerde ad, soyad, e - mail, telefon ve adres gibi detaylara rastlamak mümkündür.

Domain (Alan Adı) Whois Özellikleri Ve Fiyatı

Whois Bilgileri Gizleme

Burtinet sistemlerinde yer alan whois domain bilgileri gizleme özelliği sayesinde farklı kullanıcıların bilgilere erişmesini istemediğiniz erişimi kapatabilirsiniz.

Hesap Aktarım Kilidi

Sizin yönetiminizde olan hesap adınızın farklı kullanıcılar tarafından aktarma işlemine tabi tutulmaması için hesap aktarım kilidini aktif edebilirsiniz.

Yönetim Sistemi

DNS Yönetim tarafında kayıtları tutulan dosyaların yer aldığı A, MX, CNAME ve SRV gibi işlemleri yönetme imkanına sahip olmaktasınız.

BurtiNET İç Transfer

Burtinet hesaplarında yer alan birden fazla kullanıcı adına sahipseniz bu hesaplar arasında kolayca transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kolay Yönetim Paneli

Özellikle farklı sunucudan geçtiğinizde ya da alan adı yönlendirme veya ns sunucu oluşturma gibi işlemleri kolayca yapabilmenize olanak sağlayan kullanıcı odaklı panelimizden kolayca düzenleme yapabilirsiniz.

Ücretsiz Domain Yönlendirme

Herhangi bir ücret talep etmeden alan adınızı hangi siteye yönlendirmek istiyorsanız panel üzerinden ücretsiz bir şekilde işlem sağlayabilirsiniz.

Whois Alan Adı Sorgulama ile İlgili Merak Edilen Sorular

Bir alan adının ve bilgilerinin kime ait olup olmadığını görmek veya boşta ise satın almayı sağlamak için araştırılan bir hizmet türüdür. Whois işlemi ise daha çook adres, telefon, ad gibi bilgilerin ana merkezden çekilmesi ve sizlere sunulmasını sağlamaktadır.

Eski domaininizi beğenmiyorsanız yada dmca banı gibi nedenlerden dolayı artık kullanmıyor farklı domain isimlerine yönlenmek istiyorsanız ilk olarak kullanılıp kullanılmadığını test etmek adına whois sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Kayıt günü ve yenilenme tarihine bakarak bir plan çıkarabilir veya başka domain isimleri sorgulatabilirsiniz.

Whois sorgulama işlemide ana IP üzerinden çekilen domain bilgileri sizlere sunulmaktadır. Belirli orandaki bilgileri bizelere sunabileceği gibi kurallar gereği çok fazla bilgiyi yansıtmamaktadır.

Almak istediğiniz domain adresini Burtinet'in whois sistemine girerek kolay bir şekilde sorgulatma işlemi yapabilirsiniz. Çok kısa süre sonra almak isteyeceğiniz domain bilgilerine ulaşabilir boşta ise uygun fiyatlı alan adı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Genellikle büyük şirketlerin verilerine ulaşmaması veya bazı bilgilerini görmemesi için kullanılan bir teknik özellikler. Bazı müşteriler kurumsal kimliğini koruma altına alması için tercih ederken bazıları ise spam bilgileri yansıtmamak adına whois gizleme kullanmaktadır.

Sorgulatmak istediğiniz alan adına ait bilgileri görmek için o alan adının whois bilgileri açık olması gerekir. Açık olduğu takdirde ise ad, soyad, telefon numarası, e - mail, adres bilgilerine ulaşabilir kayıt yenileme tarihi yani bitiş tarihi gibi sürelerine de ulaşmak mümkündür.

Destek ekibimizden alan adı sorgulama ile ilgili detaylı bilgi alabilir, almak istediğiniz domaini uygun fiyatlarla satın alma işlemi yapmak isterseniz de müşteri temsilcilerimiz size bu konuda yardımcı olacaktır. Uygun fiyatlı alan adı hizmeti için Burtinet'i tercih edebilirsiniz.

Sadece alan adı satın alarak web sitesi kurma işleminin bir bölümünü tamamlamış olursunuz. Eğer web sitesi kurmak istiyorsanız hosting hizmetine de ihtiyacınız vardır. Burtinet'in kullanıcılara sunduğu avantajlı fiyatlarla wordpress hosting hizmetine sahip olabilir, kurulum detaylarında müşteri temsilcilerimizden yardım alarak kolayca web site açabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bir domain ismi bulduğunuzda sepete ekleyerek kredi kartı, eft gibi birçok ödeme yöntemini kullanabilir, dilerseniz taksitli satın alarak cebinizi rahatlatabilirsiniz. Ödeme işlemini tamamladığınızda artık o alan adı sadece size ait olacak ve yenileme süresi gelene kadar sizin himayenizde yer alacaktır.

Burtinet paneli sayesinde kolayca işlemlerinizi halledebilir, dilerseniz url yönlendirme ve transfer kilidi gibi işlemlerinizi kısa süre içinde panel üzerinden düzenlemeniz mümkün.