Domain (Alan Adı) Whois Sorgulama

Kime ait olduğunu öğrenmek istediğiniz alan adını sorgulama çubuğuna yazınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Whois internet ortamında tescil edilmiş alan adlarının sahiplerini gösteren yapının adıdır. Bir internet sitesinin sahibini öğrenmek için WHOIS kontrolü yaparak alan adının sahibini, adresini, telefon numarasını ve alan adı firmasının paylaştığı detaylara göre kişisel bilgilerini öğrenebilirsiniz. Bazı alan adı firmaları WHOIS gizlemek için ek ücret talep ederek WHOIS gizliliğini korur.

Whois gizlemek için öncelikle alan adınızı tescil ettiğiniz firmanın whois gizliliği destekleyip desteklemediğini sormanız gereklidir. Eğer alan adı firmanız WHOIS gizliliği destekliyor ise ücretsiz veya ücretli şekilde whois bilgilerinizi gizler.

Bir alan adının whois bilgisine baktığınız vakit alan adının ne vakit tescil edildiğini, süresinin ne vakit biteceğini ve sahibinin isim soyisim, adres, telefon, e-posta, ülke gibi detaylarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca WHOIS ile alan adının hangi hosting firmasında barındığınız NS veya DNS adresleri kısmından öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda whois kontrolü yaparak alan adının hangi şirket tarafından tescil edildiğini görebilirsiniz.

TR uzantılarda nic.tr kurumsal firmaların bilgilerinin yayınlanmasını kesin koşul olarak kılar ve bilgilerin gizlenmesini engeller. Eğer bir TR uzantılı alan adına sahipseniz; alan adınızın whois bilgisi her daim gözükmek zorundadır. TR uzantılı alan adlarında WHOIS gizlemek yasal değildir.